Zdroj obrázku: Freepik

Na jednu stranu chcete být upřímní a osobě pomoct, ale často nemáte dostatek odvahy, stydíte se, je vám to trapné a nepříjemné. Nevíte, jak bude dotyčný reagovat, nechcete ho přívést do rozpaků nebo ho ranit. Existují ale způsoby, jak to sdělit taktně, šetrně a vyhnout se trapasu.

Důvody, proč vůbec někoho na zápach z úst upozornit, najdete v článku Mám upozornit osobu na zápach z úst?

Základní strategie, jak upozornit na zápach z úst

  1. anonymně
  2. náznakem
  3. přes prostředníka
  4. přímo a otevřeně

Volba strategie závisí zejména na tom, jak závažný problém s dechem dotyčný má, jak blízcí si jste, jakou mezi sebou máte důvěru a nakonec na tom, kde se právě nacházíte a o jakou se jedná situaci.

Než zvolíte konkrétní metodu, položte si tyto otázky:

  • O koho se jedná, jak dobře ho znám, jaký je mezi námi vztah?
  • Jak častý a závažný je jeho problém?
  • Jak často přicházíme do kontaktu?
  • Důvěřuje mi? Můžu s ním mluvit otevřeně?
  • Jak je citlivý? Jak dokáže přijímat kritiku či nepříznivé zprávy?
  • Je vhodné místo a situace na řešení tohoto problému?
  • Kdybych byl v jeho/její kůži, jakou metodou bych se to chtěl dozvědět?

Jak blízcí jste si s osobou?

Pokud je to úplně cizí osoba, se kterou jste v kontaktu pouze jednorázově nebo jen velmi sporadicky (např. pošťák, lékař, prodavačka), je nejvhodnější to buď vůbec nezmiňovat nebo zvolit anonymní upozornění. Zde je na místě, aby dotyčnému o problému řekla jiná, jemu bližší osoba.

Pokud je to někdo, koho moc neznáte, ale přicházíte s ním do styku častěji (např. nadřízený, vedoucí, soused), zvolte upozornění náznakem nebo anonymně.

Pokud je to někdo, koho relativně znáte, přicházíte do styku denně, ale nejste si blízcí (např. kolega v práci, ne příliš blízký kamarád, vzdálenější rodina nebo rodina partnera), zvolte upozornění náznakem, přes prostředníka nebo anonymně.

A pokud je to osoba blízká, se kterou přicházíte do styku denně nebo velmi často (rodina, přítel, dobrý kamarád), zvolte přímé a otevřené upozornění.

Je zápach sporadický nebo častý?

Než cokoliv podniknete, nejdříve vypozorujte, jestli se jedná o nárazovou nebo dlouhodobou situaci. Každý má občas špatný dech, třeba po ránu, po flámu, po určitém typu jídla, při nemoci. To je normální. Při těchto nárazových situacích mějte porozumění a řešte je nenásilně jen třeba nabídnutím žvýkačky nebo jiných osvěžovačů. Je zbytečné přivádět osobu do rozpaků, pokud je to jen nárazová situace. K přímým metodám se uchylujte v případech, kdy je zjevné, že osoba má problémy s dechem nepřetržitě, a kdy je potřeba, aby jasně svůj problém pochopila a začala ho řešit.

Platí, že čím bližší vztah s osobou máte a čím je zápach z úst pravidelnější, dlouhodobější nebo závažnější, tím přímější byste měli být.

1. Anonymní strategie

Anonymní strategie je nejméně konfrontační a nejpohodlnější. Nevýhodou ale je, že dotyčná osoba nemusí anonym objevit, tedy doručení informace není stoprocentně jisté. A také je zde větší riziko, že takovému sdělení nebude věřit, protože prostě neví, kdo ho na tento problém upozorňuje a jestli si z něj někdo jen nestřílí.

Pošlete anonymní e-mail

Pokud znáte e-mailovou adresu osoby, kterou chcete anonymně upozornit na zápach z úst, nejjednodušší řešení je využít můj anonymní formulář, kde vyplníte pouze křestní jméno a e-mail této osoby a já už se o vše postarám.

Poslat anonymní e-mail

Pošlete anonymní SMS

Pokud znáte telefonní číslo dotyčné osoby, můžete poslat anonymní SMS zdarma například přes web Poslat SMS.cz.

Použijte například textaci:

Jsem osoba z tveho okoli. Vsiml jsem si problemu, o kterem zrejme nevis, a chci te na nej touto cestou anonymne upozornit, abych te neprivedl do rozpaku. Uz delsi dobu pozoruji, ze mas spatny dech. Kdybych mel tento problem ja, chtel bych, aby me na nej nekdo upozornil. Pokud mas pochybnosti, zeptej se blizke osoby. Pokud nevis, jak to resit, doporucuji e-book Jak na zapach z ust krok za krokem, ktery najdes na webu www.zapach-z-ust-ebook.cz. PS: Telefonni cislo, ze ktereho pisu, je anonymni (internetove), neodpovidej na nej.

Zanechte anonymní vzkaz

Neznáte-li e-mailovou adresu ani telefon, vytiskněte anonymní vzkaz na kus papíru, strčte ho do obálky, kam napište jméno osoby (ideálně také natiskněte) a pak obálku dejte na místo, kde ji dotyčný najde, ale současně ji nenajde či nevezme někdo jiný. Můžete ji například hodit do schránky, pokud dotyčný bydlí sám, nebo zastrčit pod klávesnici na pracovním stole, do kabelky, do kufříku, do knihy, do skříňky, na sedačku v autě apod.

Text může být v tomto duchu:

Všimla jsem si problému, o kterém zřejmě nevíš, a chci tě na něj touto cestou anonymně upozornit, abych tě nepřivedla do rozpaků. Už delší dobu pozoruji, že máš špatný dech. Kdybych měla tento problém já, chtěla bych, aby mě na něj někdo upozornil. Pokud máš pochybnosti, zeptej se blízké osoby. Pokud nevíš, jak to řešit, doporučuji e-book Jak na zápach z úst krok za krokem, který najdeš na webu www.zapach-z-ust-ebook.cz. Pak ti bude vše jasnější.

2. Náznaková strategie

Náznaky jsou vhodné v případě, že si s osobou nejste moc blízcí, pokud osoba trpí zápachem z úst jen občas nebo pokud zrovna není vhodná situace (čas, místo), abyste to řekli přímo. Pouhý náznak je méně trapný pro obě strany, nicméně nevýhodou je, že dotyčný tento náznak nemusí správně pochopit. Pokud náznaková strategie nezabírá, budete muset zkusit přímější metody.

Nabídněte osvěžovač dechu

Nenápadnou a zdvořilou metodou, jak upozornit na zápach z úst, je nabídnutí nějakého osvěžovače dechu (žvýkačky, mentolky, tiktaku). Můžete jej nabídnout poté, co si jej sami dáte, nicméně efektivnější je nabídnout tyto přípravky, aniž byste je sami užili. Pokud osoba odmítne, je společensky naprosto v pořádku, když řeknete „Nerad to říkam, ale měl bys …“ Pokud to stále nepochopí, domluvte se s někým dalším, kdo zkusí to samé.

Tajně zanechte osvěžovač dechu

Pokud nemáte dostatek kuráže, můžete osvěžovací prostředek zanechat osobě anonymně na nějakém místě, kde se pohybuje zejména ona (pracovní stůl, kabelka, skříňka, auto). Kromě žvýkačky, mentolky či tiktaku, to může být i ústní voda, kartáček na zuby, zubní pasta apod. Opět je důležité, aby osobě bylo jasné, že to patří jí. Můžete to i dát do nějaké krabice se jménem, aby se to tvářilo jako dárek a připsat tam odkaz na můj e-book www.zapach-z-ust-ebook.cz.

Předstírejte, že máte špatný dech

Klasickým psychologickým způsobem, jak upozornit někoho na nějaký problém, je předstírat, že sami máte takový problém. To ale vyžaduje také značnou dávku odvahy a i krapet herectví. Asi málokdo tuto metodu použije.

Nicméně princip spočívá v tom, že rozvinete debatu o zápachu z úst, který trápí vás, jak jste na to přišli a co s tím deláte. A mimochodem se zeptáte, jak je na tom dotyčná osoba. Můžete například zkusit větu:

„Ve čtvrtek jdu neplánovaně k zubaři, Martina mi řekla, že mi je cítit z pusy, možná mám zkažený zub, nemáš s tím zkušenost?“

Dotyčnému může začít vrtat hlavou, proč se s ním o tom bavíte, a může ho napadnout, že možná má problémy s dechem i on. Touto metodou hlavně zjistíte, jestli o svém problému dotyčný ví.

Druhou možností je se dané osoby přímo zeptat, jestli nemáte špatný dech. Poté, co vám řekne, že ne, se možná zeptá na to samé, načež můžete odpovědět, že se vám právě zdá, že ano, a následně se může případně rozvinout debata.

3. Strategie přes prostředníka

Na základě průzkumu veřejného mínění vyšlo najevo, že většina lidí by uvítala, aby je okolí upozornilo na zápach z úst, ale chtěli by to slyšet od velmi blízké osoby, například člena rodiny nebo dobrého kamaráda. Pokud tedy k dané osobě nemáte blízký vztah, buď použijte nepřímé a anonymní metody upozornění nebo to řekněte někomu jemu blízkému, kdo mu to sdělí. Člověk informaci o zápachu z úst příjme mnohem snáze od blízkého člověka, případně od osoby stejného pohlaví.

Například pokud jste žena, partner má problém se zápachem z úst a jste přesvědčena, že otevřeně to od vás nepřijme dobře, domluvte se s jeho dobrým kamarádem, který mu to řekne nenápadně třeba u piva. Od kamarádů tuto informaci totiž může přijmout lépe než od své partnerky.

Další možností je využít děti. Ty většinou bývají mnohem upřímnější a nemají tolik studu. Samozřejmě záleží na věku. Nicméně pro zahájení konverzace na toto téma v rodinném kruhu je to také možnost.

4. Přímá strategie

Přímé metody jsou obtížněji proveditelné, ale jsou mnohem efektivnější, protože se může rozvířit debata a dotyčný bude mít méně prostoru, aby tento fakt zpochybňoval. Můžete zvolit buď osobní formu nebo písemnou formu. Důležité je však si dopředu promyslet, jak to sdělit, případně kde a kdy a připravit se na to.

Osobní rozhovor

Počkejte na vhodnou příležitost

Protože se jedná o choulostivé téma, počkejte na situaci, kdy budete s osobou sami a ani jeden z vás nebude zaneprázdněný. Nikdy to neřešte v přítomnosti dalších osob nebo na veřejnosti. Pokud to jde, zvolte takový moment, kdy následně nebudete s osobou muset trávit celý zbytek dne, spíše to proberte až na závěr dne nebo na závěr vašeho setkání, čímž zredukujete případné nepříjemné pocity obou stran. Jiná situace je samozřejmě v případě, že spolu žijete. Zde to zase můžete udělat naopak a řešit to před tím, než někam odejdete.

Buďte upřímní, ale citlivý

Buďte upřímní, ale nebuďte necitlivý. Vyvarujte se znechucené mimice, gestům i nepříjemného tónu hlasu. Neměl by být dramatický, kritický nebo vyčítavý. Naopak mluvte klidně, opatrně a soucitně. Velice dobře volte slova, používejte střídmé výrazy.

Ať už zvolíte kteroukoliv metodu, volte vhodná slova, slovní obraty a formulace. Používejte například obraty typu „špatný dech“, „nepříjemný dech“, „problém s dechem“ a rozhodně se vyvarujte obratům typu „smrdí ti z pusy“, „táhne ti z huby“ apod.

Začněte otázkou, ne sdělením

Místo prostého konstatování použijte ve větě otázku ve smyslu, jestli si dotyčný nevšiml u sebe zápachu z úst nebo změněné chuti v ústech. Ať odpoví jakkoliv, reagujte tak, že vy jste u něho právě horší dech zaznameli. Na začátek věty můžete zařadit nějaké milé oslovení podle toho, o koho se jedná, například zdrobnělinu jména nebo přezdívku, kterou se oslovujete.

Příklady vět:

„Jani, já bych se tě chtěla zeptat na takovou trochu choulostivou otázku. Nevím, jestli ti to třeba už někdo neříkal, ale já už delší dobu pozoruju, že máš špatný dech. Víš o tom?“

„Miláčku, je mi to trapné a nechce se mi to vytahovat, ale kdybych byla na tvém místě, tak bych to chtěla vědět. Už delší dobu pozoruju, že máš nepříjemný dech, a to i když si vyčistíš zuby. Víš o tom?“

„Pavle, mohl bych se tě zeptat na něco osobního? Neměl jsi někdy problémy se špatným dechem?“

Buďte připraveni na reakci

Uvědomte si, že dotyčný nemá s velkou pravděpodobností o svém problému ani ponětí a vůbec netuší, že s tím vyrukujete. Ve většině případů je to šok. Buďte připraveni na různé typy reakcí.

Častým jevem je, že dotyčný tomu nebude moct uvěřit, může oponovat, že každý má někdy špatný dech, že to není možné, že se vám to musí jenom zdát. V tomto případě mu řekněte, ať se zeptá někoho dalšího. Nebo naopak bude cítit stud, sklopí hlavu a bude se omlouvat. Nebo také může říct, že o tom problému ví, ale neví, jak ho řešit apod.

Jakkoliv se osoba zachová, zůstaňte pozitivní a milí. Během konverzace dávejte najevo, že zápach není něčím, za co by se lidé měli stydět, naopak je třeba o této problematice mluvit otevřeně, aby ho člověk mohl co nejdříve vyřešit, protože může mít vážné zdravotní problémy.

Upřímně zodpovězte všechny otázky, které bude dotyčný mít. Pokud jste to s někým rozebírali, dotyčnému to sdělte, případně ho ubezpečte, že zachováte diskrétnost. Z vaší řeči by měl být cítit zájem osobě pomoct a problém s ní případně řešit.

Rozhovor nadálku

Pokud to s osobou nedokážete řešit z očí do očí, můžete to zkusit buď telefonicky nebo použít prostředky dálkové komunikace jako Facebook Messenger, Whatsapp, Skype apod., kde to ve vhodnou chvíli nakousnete písemně, případně můžete zanechat hlasový vzkaz.

Dopis

Poslední možností je napsat dopis a celou situaci vylíčit. Můžete ho předat na papíře nebo můžete poslat jako e-mail s tím, že se nebude jednat o anonym, regulérně se podepíšete tak, aby se osoba na vás mohla obrátit a dále to s vámi řešit.

Nakonec vždy nabídněte pomoc

Ať už osobu upozorníte na zápach z úst jakýmkoliv způsobem, vždy se pokuste nabídnout i pomoc nebo řešení. Pokud jste sami měli se zápachem z úst někdy problém, vyličte svoje zkušenosti. Také je dobré mít k dispozici osvěžovací prostředky, které případně hned nabídnete.

A nakonec odkažte na můj e-book Jak na zápach z úst krok za krokem, protože v něm najdou všichni, kdo trpí zápachem z úst, odpovědi na svoje otázky, kde vůbec začít a jak problém řešit v praxi.

Podělte se o své zkušenosti

Setkali jste se někdy s osobou, která měla problém se zápachem z úst? O koho se jednalo? Jak jste reagovali? Upozornili jste ji na to? Jakou metodu jste zvolili a jak dotyčný reagoval? Podělte se o své zkušenosti do komentářů.