Zdroj obrázku: Freepik

V internetových diskusích se objevují velmi často dotazy, zda osobě v okolí říct nebo neříct, že jí páchne z úst, a jak to vůbec udělat. Nejčastěji to nedokáže říct manželka manželovi, partner partnerovi, dospělé děti matce či otci, kamarádka kamarádce či kamarád kamarádovi, kolega kolegovi či kolegyni nebo podřízení vedoucímu.

Zkuste se vžít do pozice osoby, která trpí zápachem z úst a pravděpodobně o tom neví. Jak byste se cítili, kdyby vám to nikdo neřekl a místo toho by se vám všichni začali vyhýbat a ještě to třeba i šířili dál? Co byste v takovém případě chtěli? Bylo by pro vás lepší to nevědět, chtěli byste to slyšet od blízké osoby nebo od někoho cizího?

Zachovejte se tak, jak byste chtěli, aby se ve stejné situaci zachoval dotyčný k vám.

Aby totiž osoba mohla zápach z úst vyřešit, musí nejdříve vědět, že tímto problémem trpí. Dokud ji nikdo neupozorní, nemá o svém páchnoucím dechu ve většině případů ani ponětí. Je totiž fyziologicky nemožné svůj vlastní dech cítit, dokázat ho realisticky zhodnotit nebo sám sobě určit míru zápachu.

3 důvody, proč byste měli upozornit osobu na zápach z úst

1. Záleží vám na vlastních pocitech z dotyčné osoby

Zápach z úst není primárně problematický pro osobu, která jím trpí, protože ta ho sama necítí. Dle míry zápachu to ale může být extrémně nepříjemné pro okolí. To znamená pro všechny, kteří přícházejí s osobou do bližšího kontaktu, které se k ní náklanějí, konverzují s ní nebo se s ní líbají.

Může to být až tak nepříjemné, že pro vás začne být problematický jakýkoliv bližší kontakt s touto osobou. S manželem se přestane líbat, objímat, omezíte sexuální kontakt, odcizíte se. Kamarádovi se začnete vyhýbat, s kolegyní v práci nebudete chtít chodit na oběd apod.

Pokud nechcete, aby se vám osoba, které páchne z úst, zprotivila, měli byste ji na zápach z úst upozornit.

2. Záleží vám na psychice a sociální reputaci dotyčné osoby

Vyhýbavý přístup okolí k osobě, které páchne z úst, se následně odrazí na životě a psychice dotyčné osoby. V práci může kvůli tomu dostat vyhazov, pokud je single, bude mít problém najít partnera, pokud je v partnerství, naopak může dojít k rozchodu, přátelé s ní začnou omezovat kontakt. Najednou začne být sociálně izolovaná a vůbec nebude tušit, že to vše může být způsobené jejím dechem.

Pokud vám záleží na tom, jaké má osoba, které páchne z úst, vztahy se svým okolím a co si o ní okolí myslí, měli byste ji na zápach z úst upozornit.

3. Záleží vám na zdraví dotyčné osoby

Zápach z úst sice zní jako banální zdravotní problém, ale ve skutečnosti může signalizovat i závažný zdravotní stav. Zápach z úst je totiž pouhým příznakem nějaké nemoci nebo zdravotního problému. I kdyby to byla jen zanedbaná ústní hygiena, i ta může vést k závažným problémům se zuby (veškerý výčet zdravotních problémů spojených se zápachem z úst uvádím ve svém e-booku Jak na zápach z úst krok za krokem).

Pokud vám záleží na zdraví osoby, které páchne z úst, měli byste ji na zápach z úst upozornit.

Ať už bude váš důvod jakýkoliv, uleví se v první řadě vám a dotyčné osobě tím prokážete mnohem větší službu, než si myslíte. Tato informace může být totiž klíčová pro její vztah nejen s vámi, ale i se všemi jinými lidmi a také pro její zdraví!

A jak osobu na zápach z úst upozornit? To se dozvíte v článku 10 způsobů, jak taktně upozornit na zápach z úst