Samozřejmě volba padla na tu nejznámější a nejvíc omílanou v reklamách. Zběsile jsem pak vyplachovala ústa několikrát denně a čekala na zázrak. Kromě krátkodobého zamaskování zápachu se ale stále nic moc nedělo. Je tedy ústní voda v boji proti zápachu z úst zapotřebí nebo je to jenom ztráta času a peněz?

Jaké jsou hlavní učinky ústní vody?

V první řadě je třeba si uvědomit, že ústní voda je doplněk ústní hygieny, který mimo jiné dokáže asi na 20 minut osvěžit dech. Podle složení může mít další různé účinky, nicméně působí pouze v ústech, a to zejména na plak, dásně a zuby.

Pokud nemáte v pořádku dásně a zuby, pak vám ústní voda může pomoci dásně a zuby vyléčit a tím připadně i eliminovat dlouhodobý zápach z úst. Pokud je však příčina zápachu z úst jinde, nebude mít ústní voda na zápach z úst velký vliv.

Hlavní účinky ústních vod

  • deodorační účinky – rychlé a krátkodobé osvěžení dechu (asi na 20 minut)
  • protikazové účinky – dočasně vyrovnávají pH v ústech, čímž zabraňují překyselení a omezují tvorbu zubního kazu
  • antibakteriální a protizánětlivé účinky – omezení tvorby bakterií a zubního plaku)
  • antiseptické účinky – omezující růst choroboplodných zárodků
  • adstrigentní účinky – stahující dásně
  • úleva při bolesti zubů citlivých na teplé nebo studené potraviny a nápoje
  • bělící účinky

Jak zjistit, jestli je zdroj zápachu z úst v ústech?

Jak zjistit, jestli jsou právě zuby a dásně viníkem vašeho špatného dechu, rozebírám detailně ve svém e-booku Jak na zápach z úst krok za krokem. Aby použití ústní vody mělo maximální efekt, je potřeba nejdříve mít naprosto perfektní ústní hygienu. Spousta lidí hlavně střední a starší generace si v mnoha případech vůbec neuvědomuje, že si nečistí zuby správně a že jejich příčina zápachu z úst by mohla být zakopaná právě tady. Anebo že by to mohla být jedna z příčin. Případně si to uvědomují, ale neví, jak to napravit. Konkrétní postupy najdete v e-booku také.

Jaké jsou vlastnosti ideální ústní vody?

Ústní voda může kromě pozitivního vlivu na zuby a dásně také krátkodobě zamaskovat zápach z úst, pokud zvolíte typ s vhodným složením, ideálně:

  • bez alkoholu
  • bez umělých barviv
  • bez sladidel
  • bez detengertu (TSP – tri fosforečnan sodný)
  • s fluoridy

Vyhýbejte se ústním vodám s alkoholem

Pokud ústní voda v ústech pálí a štípe, pak obsahuje alkohol. Alkohol nemá ale ve většině případů žádný prokázaný účinek na zuby nebo dásně. Nutný je pouze v případě, pokud voda obsahuje bylinné silice (éterické oleje), které jsou v alkoholu rozpustné. Z hlediska zápachu z úst jsou však takové vody spíše kontraporoduktivní, protože jejich časté použití vysušuje ústa.

Pokud máte v ústech různé ranky a záněty, případně náběh na paradentózu, mohou ústní vody s alkoholem situaci také zhoršit, protože alkohol postižená místa dráždí. Také je nutné zmínit, že dle studií může příliš časté používání ústních vod s alkoholem vést k nádorům v dutině ústní.

Která ustní voda má ideální složení proti zápachu z úst?

Výše uvedené požadavky na složení ústní vody splňuje jako jedna z mála ústní voda americké značky Meridol Safe Breath, která je svým složením přímo zaměřená proti zápachu z úst. Eliminuje anaerobní bakterie a toxické sloučeniny síry. Zachovává přirozenou rovnováhu ústní mikroflóry, působí antibakterialně, obsahuje 250 ppm fluoridu a neobsahuje alkohol. Má velice příjemnou chuť, nepálí v ústech a nehrknou vám slzy do očí. :-) Oproti mému prvnímu výběru ústní vody Listerine je to opravdu rozdíl a i následný pocit v ústech je mnohem lepší.

Nejlepší ústní voda proti zápachu z úst Meridol Safe Breath

Látky v Meridol Safe Breath účinné proti zápachu z úst

  1. aminfluorid a fluorid cínatý – uvolňují aktivní cínaté ionty, které narušují metabolismus anaerobních bakterií
  2. laktát zinečnatý – ionty zinku vytvářejí nerozpustné sulfidy, které neutralizují těkavé sloučeniny síry (VSC)
  3. kombinace aromatických sloučenin a silic – potlačují přeměnu aminokyselin na těkavé sloučeniny síry

Jako levnou domácí alternativu ústní vody můžete použít vodu se solí nebo jedlou sodou, které napomáhají chránit zubní sklovinu úpravou PH v ústech. Dech sice neosvěží, ale podpoří zdraví zubů a dásní.

Vyplatí se tedy používat ústní vodu?

V žádném případě ústní voda není kouzelný přípravek, který trvale odstraní chronický zápach z úst, ale může k tomu dopomoct, pokud je příčina zápachu z úst v ústech. Pokud máte zuby a dásně naprosto v pořádku, není používání ústní vody nezbytné, ale můžete tím předcházet možným problémům se zuby nebo dásněmi v budoucnu. Pokud však máte zápach z úst, doporučuju ústní vodu určitě používat, a to i přesto, že třeba zatím ještě neznáte příčinu. Když zvolíte vhodnou značku, můžete si tím jedině pomoci než uškodit. Doporučuji výše zmiňovanou Meridol Safe Breath.

A jak často ústní vodu používat?

Úsní vodu používejte vždy večer na závěr ústní hygieny. Látky uvolňující se z ústní vody tak mohou působit celou noc. Můžete ji doplňkově používat i kdykoliv během dne, když si potřebujete osvěžit dech. Vodu nechejte působit v ústech několik minut, přitom ji převalujte v ústech. Vhodné je i kloktání.

Podělte se o své zkušenosti

Jak jste na tom s používáním ústní vody vy? Používáte ji pravidelně? Jakou značku? Myslíte si, že je účinná? Už jste zkusili Meridol Safe Breath?